Nos produits
L'intégralité de notre catalogue d'épicerie fine : près de 2 700 références sélectionnées dans le monde entier par nos experts basés au Marché de Rungis. Import direct, qualité certifiée, livraison réfrigérée en France.
Les meilleures ventes apparaissent en premier.
Dark chocolate lava cake verrine 120gPays: 🇫🇷 FranceDark chocolate lava cake in a verrine (120 g), ready to serve. As a plated dessert, buffet, or gourmet coffee.
€3,15 /
Salted caramel cheesecake verrine 100gPays: 🇫🇷 FranceSalted caramel cheesecake in a verrine (100g), ready to serve. For plated dessert, buffet, or gourmet coffee.
€2,83 /- AOP
Parmigiano Reggiano PDO Mezzano raw milk 12 months wedge ±1kgPays: 🇮🇹 ItalyParmigiano Reggiano Mezzano PDO raw milk, aged 12 months (point ±1 kg, per kilo). For grating, flaking, or tasting.
€35,74 /
Ready-to-eat Swiss Fondue 400gPays: 🇨🇭 SwitzerlandReady-to-serve Swiss fondue (400g), needs heating. For a convivial fondue, with bread and potatoes.
€10,68 /
Mascarpone 500gPays: 🇮🇹 ItalyMascarpone (500 g), a very creamy Italian fresh cheese. For tiramisu, creams, risottos and sauces.
€5,43 /
Emmental whole block | ±2 kgPays: 🇫🇷 FranceFrench Emmental cheese, whole block (approx. 2 kg, per kg). For slicing or grating for gratins, croque-monsieur, and sandwiches.
€25,18 €12,59 / kg
Halloumi for grilling 200gPays: GreeceHalloumi for grilling (200 g), a firm cheese that doesn't melt when cooked. Pan-fry or grill for salads, mezzes, and skewers.
€4,83 /
Sheep's milk Tomme from Aveyron with Espelette pepper | ±2.2 kgPays: 🇫🇷 FranceAveyron sheep's milk Tomme with Espelette pepper (±2.2 kg, per kilo), piquant. For cheese boards, salads and appetizers.
€70,76 €32,16 / kg
Tomme sheep's cheese from Aveyron with wild garlic | ±2.2 kgPays: 🇫🇷 FranceAveyron sheep's milk cheese with wild garlic (±2.2 kg, per kilo), flavored. For cheese boards, salads and aperitifs.
€70,76 €32,16 / kg
Bethmale raw cow's milk tomme | ±500gPays: 🇫🇷 FranceBethmale, raw cow's milk tomme (±500g), soft cheese from the Ariège Pyrenees. For cheese boards and sandwiches.
€12,36 /
Mozzarella balls 200x5g tub 1kgPays: 🇮🇹 ItalyMozzarella balls (200 x 5 g, 1 kg tub), calibrated and ready to use. For salads, caprese, skewers and buffets.
€18,12 /- AOP
Cherry Mozzarella di Bufala Campana PDO 100x5g tub 500gPays: 🇮🇹 ItalyMozzarella di Bufala Campana PDO cherry mozzarella (100 × 5 g, 500 g pot). For salads, appetizers, skewers, and buffets.
€13,87 /
Artisanal flower-crusted Tomme cheese, raw cow's milk from the Vosges | ±1.5 kgPays: 🇫🇷 FranceFarmer's tomme cheese with flowers, raw cow's milk from the Vosges (±1.5 kg, per kg), fragrant bloomy rind. For cheese boards and end of meals.
€54,06 €36,04 / kg
Taleggio PDO | ±2 kgPays: 🇮🇹 ItalyTaleggio PDO (±2 kg, per kg), soft washed-rind cheese, melts in the mouth. For risottos, polentas, cheese boards, and gratins.
€36,10 €18,05 / kg
Tomme pure sheep from Aveyron | ±2.2 kgPays: 🇫🇷 FranceSheep's milk Tomme from Aveyron (per kilo), pressed cheese with a distinct flavour. For cheese boards, salads, and aperitifs.
€59,72 €27,15 / kg
Tomme des Templiers sheep's milk cheese | ±3 kgPays: 🇫🇷 FranceTomme des Templiers sheep's milk cheese (per kilo), soft and melting. For cheese boards and sandwiches.
€94,47 €31,49 / kg- AOP
Manchego PDO sheep's milk cheese | ±3.2 kgPays: 🇪🇸 SpainManchego PDO sheep's milk cheese (per kg), firm cheese with a distinctive flavour. For tapas, cheese boards and aperitifs.
€108,44 €33,89 / kg
Mozzarella balls 1 kg tubPays: 🇮🇹 ItalyMozzarella balls (1 kg tub), ready to use. For salads, caprese, appetizer skewers and buffets.
€20,94 /
Cheddar Block | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceBlock cheddar (per kilo), melt-in-your-mouth and versatile. Slice or grate for burgers, gratins, and sandwiches.
€71,32 €28,53 / kg- AOP
Tête de Moine AOP | ±900 gPays: 🇨🇭 SwitzerlandTête de Moine AOP (by the kilo), for scraping into rosettes with a girolle. For cheese boards, appetizers, and plate garnishes.
€40,68 /