Professionnels
Tous les formats professionnels de FOODHUB : sacs de 1 à 25 kg, bidons de 5 à 20 L, seaux, pièces entières et colis restauration. Farines, sucres, épices en vrac, huiles en bidon, sauces en seau, viandes et charcuteries en pièce.
Réservé aux cuisines professionnelles et aux gros volumes. Ouvrir un compte pro →
Plain Toulouse sausage, French pork, 2kgPays: 🇫🇷 FranceVallégrain Toulouse Sausage (2 kg), natural casing. Pork born, raised, and slaughtered in France. For griddle, pan, or barbecue, or in cassoulet.
€30,94 /
Pistachio roll | Pistachio sausage 2kgPays: 🇫🇷 FrancePistachio Roulade (pistachio sausage, 2 kg), a refined charcuterie specialty from Northeast France. Perfect for platters, buffets, sandwiches, and cocktail dinners.
€27,16 /
Superior chipolata natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceSuperior plain chipolatas (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, spices, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue. Professional size.
€33,49 €13,40 / kg
Herb chipolata in natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceHerb Chipolatas (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, spices and aromatics, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue. Professional size.
€33,77 €13,51 / kg- Format proIGP
Mortadella Bologna PGI with pistachios, 20cm diameter, vacuum-packed | ±6 kgPays: 🇮🇹 ItalyMortadella Bologna PGI with pistachios (Ø 20 cm, vacuum-sealed, ±6 kg), Bolognese tradition. For platters, sandwiches, bites, and Italian cuisine. Professional size.
€85,42 /
French beef and lamb merguez, natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceMerguez sausage with French beef (65%) and lamb (±2.5 kg), spices, natural lamb casing. Cook on a griddle, in a pan, or on a barbecue. Friendly dishes to share.
€47,84 /
Superior Chipolata Sausage with Muscadet Wine, Natural Casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FrancePremium chipolatas with muscadet (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, muscadet, spices, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue.
€34,08 €13,63 / kg
Cheese Roll | Cheese Sausage 2kgPays: 🇫🇷 FranceCheese roll (cheese sausage, 2 kg), a charcuterie specialty from Northeastern France. For platters, buffets, sandwiches, and raclette evenings.
€29,90 /
Olive roulade | Salami with olives 2kgPays: 🇫🇷 FranceOlive roulade (olive sausage, 2 kg), a charcuterie specialty from Northeastern France. For platters, buffets, sandwiches, and cocktail dinners.
€27,16 /