French Deli Meats
Hams, sausages, salamis, and cured meats from French artisans, Bigorre, Morteau, Bayonne, Bellota.
Guinea fowl terrine with Armagnac tin | 200gPays: France🇫🇷Guinea fowl terrine with Armagnac, Maison Micouleau (200g tin), a refined recipe from Tarn-et-Garonne, with no artificial colours or preservatives. For aperitifs and gourmet starters.
€4,00 /
Duck fat 5/1Pays: 🇫🇷 FranceLarnaudie pure duck fat, large 5/1 format: authentic regional flavor. A must-have for cassoulet, homemade confits, and sautéed potatoes.
€30,90 /
Duck fat jar | 300gPays: 🇫🇷 FranceDuck Fat La Truffe, 300g jar: ideal for confits, cassoulets, roasted potatoes and sautéed green vegetables. Traditional flavor.
€7,68 /
- Format pro
Rosette de Thurins ±2.2kg | per kgPays: 🇫🇷 FranceRosette de Thurins (±2.2 kg), iconic dry sausage from the Lyonnais mountains, artisanal expertise. Sliced thinly on boards and as an appetizer.
€19,40 /
Plain chipolatas x24 | 2kgPays: 🇫🇷 FrancePlain chipolatas (x24, 2 kg), butcher quality, French meat, natural casing. A summer grilling classic. For plancha, pan, or barbecue. Professional size.
€40,61 /
Chipolata sausage with herbs, natural casing x6 ±360g | per kgPays: 🇫🇷 FranceChipolatas with herbs (x6, ±360g), certified French meat, natural casing, aromatic freshness. For griddle, pan, or barbecue. Individual size.
€6,38 /
Alsatian Sausages, French Meat 1kgPays: 🇫🇷 FranceGendarmes d'Alsace (1 kg), a rectangular regional cured meat specialty, intensely smoked, French meat. For aperitifs, on platters, or as a snack.
€26,53 /
Plain pure pork chipolata natural core x6 ±360g | per kiloPays: 🇫🇷 FrancePlain pork chipolatas (x6, ±360g), pork born, reared and slaughtered in France (CC5901), natural casing. For plancha, pan or barbecue. Individual size.
€6,38 /
Mini chorizos 500gPays: France🇫🇷Superior smoked mini chorizos (500g), pork seasoned with chilli, cured and dried. Thinly sliced for platters and appetisers.
€11,48 /
Beef and lamb merguez sausages, natural casing x6 ±300gPays: 🇫🇷 FranceFrench beef (65%) and lamb merguez (x6, ±300g), spices, natural lamb casing. For griddle, pan or barbecue. Individual size.
€8,36 /
Superior chipolata natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceSuperior plain chipolatas (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, spices, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue. Professional size.
€33,49 €13,40 / kg
Herb chipolata in natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceHerb Chipolatas (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, spices and aromatics, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue. Professional size.
€33,77 €13,51 / kg
Basque chipolata with Espelette pepper, natural casing x6 ±360g | per kiloPays: 🇫🇷 FrancePure pork Basque chipolatas with Espelette pepper (x6, ±360g), meat born, reared and slaughtered in France, natural casing. For plancha, pan or barbecue.
€20,05 /
French beef and lamb merguez, natural casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FranceMerguez sausage with French beef (65%) and lamb (±2.5 kg), spices, natural lamb casing. Cook on a griddle, in a pan, or on a barbecue. Friendly dishes to share.
€47,84 /
Superior Chipolata Sausage with Muscadet Wine, Natural Casing | ±2.5 kgPays: 🇫🇷 FrancePremium chipolatas with muscadet (±2.5 kg), 92% French pork shoulder, muscadet, spices, natural sheep casing. For griddle, pan or barbecue.
€34,08 €13,63 / kg- Coup de cœur
Whole French Duck Foie Gras Jar 180gPays: France🇫🇷Whole duck foie gras PGI South-West Pierre Champion (180g jar), raised and processed in France, with a melting texture and delicate taste. For prestigious appetizers and pan-fried slices.
€27,73 /
Whole French duck foie gras jar 125gPays: France🇫🇷Whole duck foie gras PGI South-West Pierre Champion (125g jar), raised and processed in France, with a melting texture and delicate taste. For prestigious starters and refined toasts.
€18,49 /